Zubné implantáty
11.01.2021Stratu zubov netreba podceňovať. Implantát chýbajuci zub plne nahradí.
Stratou zuba sa začína množstvo problémov, ktoré treba začať riešiť. Nie je to len estetický problém, ale hlavne funkčný. V prvom rade je to znížená žuvacia funkcia, posun susedných, prípadne protiľahlých zubov, úbytok kosti, či zhoršenie arktikulácie. Vieme tomu predísť zavedením implantátu. Je to najfyziologickejší a telu najbližší spôsob náhrady zuba. Implantológia dnes patrí do modernej stomatológie.
Čo je to zubný implantát a aké sú jeho výhody?
Implantát je titanová skrutka, ktorá sa zavedie do kosti. Titán je materiál, ktorý sa využíva vo viacerých odvetviach medicíny, nakoľko nevyvoláva žiadne alergické reakcie a telo ho vie dobre prijať. Po jeho fixácii v kosti vytvorí základňu pre zubnú korunku a jej nadstavbu. Implantátmi vieme nahradiť jeden alebo viacero zubov, ale aj celé zuboradie.
Výhody implantátov sú najmä:
- trvácnosť a pevnosť (sú integrované do kosti),
- nepoškodzujeme susedné zuby (tak ako pri brúsení zubov pod mostík),
- spomalia stratu kosti (žuvací tlak sa prenáša cez korunku a implanát priamo na kosť, čím je prirodzene zaťažená),
- vysoko eststické riešenie (na nerozoznanie od vlastných zubov),
- zvýšia komfort pri prijímaní potravy a artikulácii (na rozdiel od snímacích náhrad, ktoré môžu vypadnúť)
Ako to celé prebieha
Každý zákrok sa vopred konzultuje so zubým lekárom a implantológom, nakoľko podmienky u každého pacienta sú individuálne. Je potrebý RTG a CT snímok, na základe ktorých sa zhodnotí stav chrupu, priebeh zákroku, časová a finančná náročnosť, pravidlá a riziká zákroku. Samotný zákrok je nebolestivý. Procedúra zavedenia implantátu do kosti prebieha v lokálnej anestézii, pacient cíti iba tlak, žiadnu bolesť. Po zákroku sa môže a nemusí vyskytnúť mierny opuch v mieste zákroku, taktiež mierna bolesť. Je vhodné na pár dní obmedziť fyzickú aktivitu. Po vhojení implantátu za 3-4 mesiace spravíme digitálny odtlačok. Následne sa v laboratóriu zhotoví zubná korunka, ktorá sa nasadí na implantát.
Starostlivosť o implantáty
Starostlivosť o implanát je rovnaká ako o vlastný zub. Dôležitá je správna domáca hygiena, zároveň aj profesionálna dentálna hygiena dva krát ročne v ambulancii a pravidelné prehliadky. Celosvetová úspešnosť implanátov sa pohybuje okolo 98%, čo samozrejme závisí od použitého typu implantátu, daných podmienok v ústach pacienta a následných hygienických návykov.
Autor: MDDr. Švarc Branislav