Cesta k rovným zubom
19.10.2023Zdravý a rovný úsmev zvýši vaše sebavedomie a zmení váš vzhľad.

V súčasnosti existuje veľa možností, ako mať krásny a funkčný úsmev. Jednou z nich je absolvovanie čeľustno-ortopedickej liečby. Čeľustná ortopédia (ortodoncia) je špecializovaný odbor stomatológie, ktorý sa zaoberá liečbou nesprávneho postavenia zubov a čeľustí. Jej hlavným cieľom je zlepšenie funkcie žuvacieho systému a estetiky úsmevu. Je to dlhá a často náročná cesta, no za ten výsledok to stojí.
Konzultácia s čeľustným ortopédom
Pokiaľ nie ste rozhodnutí, či je ortodontická liečba vhodná práve pre vás, absolvujte v prvom rade konzultáciu. Radi si vypočujeme vaše predstavy a požiadavky. Dozviete sa, či ste vhodný kandidát na ortodontickú liečbu, aký typ strojčeka je pre vás ten najlepší a predbežnú cenu liečby. Na našej klinike ponúkame liečbu fixným strojčekom alebo systémom priesvitných vyrovnávačov, tzv. neviditeľným strojčekom. Tento strojček je obľúbený hlavne medzi dospelými pacientami, ktorí volia priehľadnú liečbu kvôli jej decentnosti.
Vstupné vyšetrenie
Ak sa vyberiete touto cestou, nasleduje vstupné vyšetrenie. Znova sa porozprávame o vašich predstavách, zhotovíme si skeny zuboradí a fotografie zubov a tváre . V prípade potreby doplníme röntgenové vyšetrenie. Pred týmto krokom je potrebné absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu u ošetrujúceho zubného lekára.
Príprava liečebného plánu
Po dôkladnom spracovaní a analýze vstupných informácii nasleduje príprava liečebného plánu, ktorý si podrobne preberieme na ďalšom stretnutí buď osobne alebo online. Dozviete sa, ako bude prebiehať liečba, jej dĺžku a celkovú cenu. Potom vám už nič nebráni v ceste za krásnym úsmevom.
Nasadenie strojčeka
Nasleduje nasadenie strojčeka
Stabilizačná fáza
Po vyrovnaní zubov a ukončení všetkých pohybov nasleduje stabilizačná (retenčná) fáza liečby, počas ktorej zuby udržiavame v novej polohe. Táto fáza je veľmi dôležitou súčasťou ortodontickej liečby a nedodržanie akýchkoľvek pokynov lekára môže viesť k recidíve stavu, teda k spätnému posunu zubov do polohy pred liečbou. Kontroly sú menej časté, približne raz za 6 mesiacov.
K zdravým a rovným zubom nevedú skratky. Ak majú byť posuny zubov dlho trvácne, vyžaduje to čas, trpezlivosť a dodržiavanie liečebného plánu. A ktorý strojček je ten najlepší? Ten, ktorý je najvhodnejší pre vašu diagnózu. Neriaďte sa reklamami, odporúčaniami na sociálnych sieťach a zaručenými radami od známych. Dajte na odborníka – čeľustného ortopéda. Výsledok bude určite stáť za to:)
Autor: MUDr. Michaela Marčeková